Čašćenje relikvija svetog Leopolda Bogdana Mandića

„Njegovo srce uvijek je težilo da bude na ovoj strani obale, među svojim narodom. Ljudima je u Padovi često govorio da se osjeća kao ptica u krletki, te da je njegovo srce s onu stranu mora.” Također, potkraj I. svjetskog rata 1917. i 1918. godine  morao je boraviti u zatočeništvu u južnoj Italiji jer je, smatrali su Talijani, ugrožavao svojom prisutnošću u Padovi, ishod I. sv. rata.  Iako je u svojoj skromnosti živio povučeno i nije se bavio politikom, nije se htio odreći svoje hrvatske pripadnosti i to je bio razlog zašto Leopold nije mogao ostati ni u Padovi nego su ga poslali u zatočeništvo u južnu Italiju, rekao je fra Nikola. Na kraju je kazao kako se privrženost Leopolda hrvatskom narodu očitovala i kroz njegove riječi: “Krv nije voda!”

Relikvija neraspadnutog tijela sv. Leopolda Bogdana Mandića u Rijeku će doći u ponedjeljak 18. rujna u 16 sati, najavio je gvardijan kapucinskog samostana u Rijeci fra Eugen Pavlek. Program dočeka počet će u 15:30 sati plesom Bokeljske mornarice. Nakon dočeka koji će biti u Ciottinoj ulici, sarkofag će se unijeti u crkvu u kojoj će početi molitveni program: bdijenje

Svečano euharistijsko slavlje 19 sati predvodit će riječki nadbiskup i metropolit mons. dr. Ivan Devčić. Nakon mise je bdijenje i misa u 23 sata koju će predslaviti povjerenik za sveučilišni pastoral vlč. Marko Šarić, a liturgijsko pjevanje animirati združeni zbor zajednica mladih Riječke nadbiskupije. Crkva će ostati otvorena cijele noći i program bdijenja organizirat će molitvene zajednice i udruge. Također, uz čašćenje tijela sv. Leopolda, vjernici će moći pristupiti sakramentu ispovijedi u kripti crkve Gospe Lurdske (donja crkva), najavio je fra Eugen.

U utorak, 19. rujna od jutarnjih sati bit će omogućena molitva pred relikvijama, dok će prva misa biti slavljena u 6:30 sati. Svečano euharistijsko slavlje u 10 sati predslavi krčki biskup mons. dr. Ivica Petanjak.  Ispraćaj i polazak relikvija za Padovu predviđa se oko 14 sati, najavljeno je na konferenciji.

Očekuje se do 50 tisuća hodočasnika te je angažiran i veliki broj volontera, a na snazi će biti posebna regulacija prometa, a ulaz za hodočasnike u crkvu bit će moguć samo na glavni ulaz. Detaljnije informacije mogu se pročitati na: Press – Tehničke informacije

Uz tijelo sv. Leopolda u crkvi će se izmjenivati članovi različitih molitvenih zajednica i udruga, a sve potrebne informacije mogu se pročitati i na službenoj mrežnoj stranici Riječke nadbiskupije. Nakon konferencije novinari su razgledali soba u kojoj je boravio sv. Leopold Bogdan Mandić.

Preuzeto sa stranica Riječke nadbiskupije - http://ri-nadbiskupija.com/najavljen-program-cascenja-relikvija-sv-leopolda-bogdana-mandica/